Kategorie

Archiwum


Kalendarz wydarzeń

Kwiecień  2024
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts

Tagi

Szukaj

wpisz frazę



ministat liczniki.org

Linki:
Fenster-service - Jarosław Skrzypiec
Serwisy www - projektownie
Alufelgi

Trakeny…i nie tylko z naukowego punktu widzenia

Kategoryzacja klaczy ? nowe narzędzie w selekcji koni wierzchowych

Dodano czwartek, Luty 02, 2012 przez w Trakeny...i nie tylko z naukowego punktu widzenia

hodowca-i-jezdziec_jesien-2011

Zachęcamy Państwa do ciekawej lektury artykułu prof. Jacka Łojka, jaki ukazał się na łamach „Hodowcy i Jeźdźca” /jesień 2011. Wprawdzie w artykule nie są poruszane aspekty selekcyjne koni trakeńskich, jednak jesteśmy zdania, że wielu hodowców trakeńskich poniższy tekst zainteresuje i zaintryguje.

Kategoryzacja w hodowli koni polega na podzieleniu populacji na grupy pod względem wartości użytkowej i hodowlanej, dzięki czemu wiemy, który z osobników używanych w hodowli jest lepszy pod względem osiągniętych wyników w próbach dzielności, sporcie jeździeckim czy w rozrodzie.

Wiedza ta wspomaga proces selekcji, a także doboru. Po wprowadzeniu w życie kategoryzacji ogierów Polski Związek Hodowców Koni rozpoczął działania mające na celu wyposażenie hodowców koni wierzchowych w narzędzie selekcyjne odnoszące się także do klaczy.

Kategoryzacja klaczy wydatnie wspomaga system selekcji materiału matecznego w hodowli koni sportowych krajów tradycyjnie przodujących w tej dziedzinie. System kategoryzacji klaczy w księgach stadnych hanowerskich i holsztyńskich jest ściśle związany ze strukturą tych ksiąg i częściowo z rodzajem prób dzielności, jakim poddawane są klacze tych ras. W Związku Hanowerskim do intensyfikacji pracy hodowlanej nad materiałem żeńskim służy nie tylko kategoryzacja klaczy, ale i inne środki. Związek realizuje specjalny ?Program hodowli hanowerskich koni skokowych? (Programm Hannoveraner Springpferdezucht, 2006), mający na celu zintensyfikowanie pozyskiwania koni o większych zdolnościach do dyscypliny skoków przez przeszkody. Prosty i zrozumiały, choć oparty na innych zasadach, jest system kategoryzacji klaczy w księdze trakeńskiej, w której związany jest on z rodzajem prób dzielności, jakie przechodzą klacze wpisane do ksiąg. Bardziej zróżnicowany jest system obowiązujący w KWPN, który przyznaje klaczom skokowym i ujeżdżeniowym aż dziewięć prefiksów odnoszących się do jakości ich pokroju i ruchu, statusu zdrowotnego aparatu kostnego weryfikowanego badaniami rtg., wyniku prób dzielności polowych i stacyjnych oraz kariery sportowej. (…czytaj więcej…)

Konferencja ?Konie trakeńskie i wielkopolskie w realiach XXI wieku? ? badania dystansu genetycznego.

Dodano środa, Czerwiec 29, 2011 przez w Trakeny...i nie tylko z naukowego punktu widzenia

kod-gen Jacek Łojek, Zuzanna Nowak, Magdalena Saracyn

BADANIA DYSTANSU GENETYCZNEGO MIĘDZY POPULACJAMI KONI POCHODZENIA TRAKEŃSKIEGO ? WSCHODNIOPRUSKIEGO, KONI TRAKEŃSKICH Z NIEMIEC I KONI INNYCH RAS

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Katedra Szczegółowej Hodowli Zwierząt,    Zakład Hodowli Koni
02-786 Warszawa, ul. Ciszewskiego 8 , jacek_lojek@sggw.pl

 

WSTĘP:
Szacowano dystans genetyczny między końmi pochodzenia trakeńskiego/wschodniopruskiego a końmi innych ras krajowych i zagranicznych poprzez porównanie polimorfizmu 4 wybranych sekwencji mikrosatelitarnych zlokalizowanych na chromosomie X.

Konferencja ?Konie trakeńskie i wielkopolskie w realiach XXI wieku? ? polimorfizm alleli 4 w popolacji koni trk. i z poch.trk.

Dodano środa, Czerwiec 29, 2011 przez w Trakeny...i nie tylko z naukowego punktu widzenia

kod-gen Jacek Łojek, Zuzanna Nowak, Magdalena Saracyn

POLIMORFIZM ALLELI 4 WYBRANYCH SEKWENCJI MIKROSATELITARNYCH W POPULACJI KRAJOWYCH KONI POCHODZENIA TRAKEŃSKIEGO ? WSCHODNIOPRUSKIEGO, KONI TRAKEŃSKICH Z NIEMIEC I KONI INNYCH RAS

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Katedra Szczegółowej Hodowli Zwierząt,     Zakład Hodowli Koni
02-786 Warszawa, ul. Ciszewskiego 8 , jacek_lojek@sggw.pl

WSTĘP:
Celem pracy było zbadanie podobieństwa genetycznego między końmi pochodzenia trakeńskiego/wschodniopruskiego a końmi innych ras krajowych i zagranicznych poprzez porównanie polimorfizmu 4 wybranych sekwencji mikrosatelitarnych zlokalizowanych na chromosomie X.

Konferencja ?Konie trakeńskie i wielkopolskie w realiach XXI wieku? ? wykorzystanie koni wpr. i trk. w odbudowie krajowego pogłowia koni półkrwi po II wojnie światowej.

Dodano środa, Czerwiec 29, 2011 przez w Trakeny...i nie tylko z naukowego punktu widzenia

klacz-trk Jacek Łojek

WYKORZYSTANIE KONI WSCHODNIOPRUSKICH I TRAKEŃSKICH W ODBUDOWIE KRAJOWEGO POGŁOWIA KONI PÓŁKRWI PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Katedra Szczegółowej Hodowli Zwierząt, Zakład Hodowli Koni
02-786 Warszawa, ul. Ciszewskiego 8 ,
jacek_lojek@sggw.pl

STRESZCZENIE:
Hodowla wschodniopruska już od II poł. XIX w. miała poważny wpływ na hodowlę polską przede wszystkim w Wielkopolsce i na Pomorzu. Krwią wschodniopruską posługiwano się też w Kongresówce a w najmniejszym stopniu w Małopolsce. Przed wybuchem II Wojny Światowej Prusy Wschodnie produkowały nadwyżkę koni, sprzedawanych za granicę, m.in. do Polski (głównie do dzielnic zachodnich) zwłaszcza remonty i konie sportowe. Po zniszczeniach hodowli w II Wojnie Światowej na terenie woj. olsztyńskiego pozostało zaledwie kilkanaście młodych ogierów i kilkaset klaczy wschodniopruskich.

Konferencja „Konie trakeńskie i wielkopolskie w realiach XXI wieku” – udział koni wpr. i trk. w krajowej hodowli w latach 1939-1944.

Dodano środa, Czerwiec 29, 2011 przez w Trakeny...i nie tylko z naukowego punktu widzenia

2-letnie-ogiery-w-trakenach Jacek Łojek, Lidia Chomentowska

UDZIAŁ KONI WSCHODNIOPRUSKICH I TRAKEŃSKICH W KRAJOWEJ HODOWLI KONI W OKRESIE OKUPACJI NIEMIECKIEJ W LATACH 1939 – 1944

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Katedra Szczegółowej Hodowli Zwierząt, Zakład Hodowli Koni
02-786 Warszawa, ul. Ciszewskiego 8 ,
jacek_lojek@sggw.pl

STRESZCZENIE:
Po kampanii wrześniowej Polska utraciła znaczą liczbę materiału zarodowego koni. Stadniny i Stada, które jesienią 1939 r. ewakuowały się na wschód przed nacierającym wojskiem niemieckim nie znalazły tam schronienia. Te, które w porę zostały odnalezione przez władze niemieckie, sprowadzono z powrotem do pierwotnych miejsc rozlokowania. Jednak większość koni, które 17 września znalazły się na wschodnich terenach Polski wpadło w ręce drugiego agresora – Armii Czerwonej, która przejęła 601 państwowych koni hodowlanych. !0 października 1939 r. z rozkazu Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (Oberkommando des Heeres) zostały przejęte przez władze niemieckie sprawy dotyczące odbudowy i uporządkowania hodowli koni na dawnych terenach polskich.  

Konferencja „Konie trakeńskie i wielkopolskie w realiach XXI wieku” – referat dr Janusza Wejera

Dodano czwartek, Czerwiec 23, 2011 przez w Trakeny...i nie tylko z naukowego punktu widzenia

W dniach 14-15.06.2001 odbyła się  na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie konferencja naukowa pt. „Konie trakeńskie i wielkopolskie w realiach XXI wieku”. Podczas konferencji doszło do wymiany poglądów między przedstawicielami środowisk hodowców koni wielkopolskich i  trakeńskich. Tych ostatnich niestety nie było zbyt wiele, szczególnie na zorganizowanym przez Katedrę Hodowli Koni i Jeździectwa wieczornym ognisku integracyjnym.  Następnego dnia wczesnym rankiem grupa chętnych wyjechała na wyjazd specjalistyczny do Traken, a w drodze powrotnej do SK Liski i SK Galiny.

Korzystając z uprzejmości dr Janusza Wejera prezentujemy jego referat, który został wygłoszony na rozpoczęciu obrad konferencyjnych.

Poniżej, specjalnie dla Państwa, ciekawa prezentacja multimedialna prezentowana podczas referatu.

Prezentacja na konferencji

 

Polecane artykuły


F

@2010 trakeny.info - Oficjalna Strona Hodowców i Miłośników Rasy Trakeńskiej.
Kopiowanie lub rozpowszechnianie jakiejkolwiek części serwisu (grafiki czy tekstów) bez zgody właścicieli jest całkowicie zabronione i narusza prawa autorskie.
Projekt graficzny i wykonanie: www.aurorastudio.eu