Kategorie

Archiwum


Kalendarz wydarzeń

Kwiecień  2024
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts

Tagi

Szukaj

wpisz frazę



ministat liczniki.org

Linki:
Fenster-service - Jarosław Skrzypiec
Serwisy www - projektownie
Alufelgi

Kilka refleksji na temat Przeglądu Hodowlanego 2010

Dodano czwartek, Wrzesień 16, 2010 przez in Hodowlane ciekawstki |

Kilka dni temu zakończyły się jedne z ważniejszych wydarzeń w życiu Związku Trakeńskiego w Polsce, a mianowicie Przegląd Hodowlany, a także Zakład Treningowy dla ogierów trakeńskich ( i nie tylko). W przeglądzie hodowlanym oceniono 81 koni, co  i tak jest niezłym wynikiem zważywszy na to, iż wielu hodowców z różnych powodów zaczyna się odwracać od ZTwP. Frekwencji koni można było się spodziewać większej zważywszy na fakt, iż w szacownej Komisji Oceniającej brały udział takie trakeńskie znamienitości (stanowiące niewątpliwie ogromny magnes zachęcający hodowców, do  przedstawienia swoich koni do oceny) jak: Lars Gehrmann (główny hodowca Związku Trakeńskiego w Niemczech) i Hans Werner Paul (zasłużony hodowca koni trakeńskich). Z dziennikarskiego obowiązku dodam, iż w Komisji Oceniającej brali udział w Przeglądzie Hodowlanym panowie Andrius Pliuskys z Litwy oraz Tomasz Siedlanowski, a w Komisji Oceniającej ogiery pana Siedlanowskiego zastąpił Sławomir Pietrzak.

Spośród ocenionych koni już po wstępnej analizie wyników można zauważyć, iż pod względem osiąganych ocen za bonitację, dominuje potomstwo kilku reproduktorów: Ajbeka, Cedrusa, Emisa i Lorda Odera, Sempera, Glousnisa. Obserwacje te w zasadzie mocno korespondują z wynikami zeszłorocznego Przeglądu Hodowlanego i poczynionymi po nim przez członków komisji sprawozdaniami.(patrz strona ZTwP oraz http://www.trakehner.net.pl/PL/index.php?ID=8&ID_p=1) Wyniki przeglądu zdają się potwierdzać, iż ogiery: Cedrus, Emis, Ajbek, Lord Oder przekazują na potomstwo dobry trakeński typ, dużą urodę,  poprawną budowę i dają pod tym względem dość wyrównane potomstwo. Dla jasności trzeba dodać, iż stwierdzenia te opierają się na stosunkowo niewielkiej liczbie poddanego ocenie potomstwa i mogą być obarczone pewnym błędem wynikającym z małej stawki źrebiąt. Problem ten dotyczy zresztą wszystkich ogierów trakeńskich, które są wąsko wykorzystywane w hodowli i wszelkie pozytywne jak i negatywne o nich opinie należy traktować jako pewne przypuszczenia autora tekstu, poparte mniejszym bądź większym doświadczeniem w zakresie hodowli koni.

Mocną stroną ogiera Lorda Odera I, co zostało również zauważone i podkreślone przez Larsa Gehrmanna jest ?przekazywanie na potomstwo? dobrego fundamentu (budowa i postawa kopyt i kończyn rozpatrywana łącznie), a także motoryki w chodach podstawowych, szczególnie jakość pracy w galopie i kłusie, co między innymi można było zauważyć u jego syna wicecempiona Zakładu Treningowego w Starogardzie GD (2010), ogiera Dar Lord.

Pod względem cech motorycznych również i potomstwo pozostałych rozpłodników wypadło dobrze, w tym również Glousnisa i Sempera. Ten pierwszy będąc koniem pełnej krwi angielskiej daje w połączeniu z klaczami trakeńskimi, źrebięta o zróżnicowanym typie, zazwyczaj dobrej budowie i dobrej motoryce w galopie.

Dla miłośników koni srokatych mamy dobrą wiadomość, srokaty ogier Semper zdaje się potwierdzać swoją wartość jako rozpłodnik. W czasie przeglądu można było zauważyć kilka ciekawych koni po tym ogierze. W tym miejscu należą się słowa podziękowania panu Gerhardowi Mendlowi, który mino, iż ogier ten nie uzyskał licencji podczas Zakładu Treningowego w Galinach (zabrakło niewiele), dołożył starań by ogiera uznać na Litwie a później w Niemczech i ten sposób ocalił dla hodowli cenną linię Arianina ( Perkoza xx),  epokowego konia skoczka. Miejmy nadzieję, że Semper w przyszłości znajdzie uznanie w oczach hodowców koni trakeńskich (ale i nie tylko) i pozostawi wiele cennego potomstwa, które oby odziedziczyło uzdolnienia skokowe Arianina.

Pod względem puli genetycznej to w/w stawka ogierów prezentuje się bardzo dobrze. W grupie tej mamy:

  • 6 krotnego medalistę Mistrzostw Litwy w Skokach przez Przeszkody ? ogiera Gluosnisa xx, (http://ogiery.romanowski.pl/gluosnis.htm)
  • dwukrotnego zwycięzcę Czempionatów Trakeńskich (w kategorii ogierów II letnich -2004 i III letnich – 2005) Lorda Odera, ojca aktualnego wiceczempiona ostatniego Zakładu Treningowego w Starogardzie Gdańskimm ogiera Dar Lorda,  (http://www.trakehner.net.pl/PL/index.php?ID=5&ID_p=1)
  • Czempiona ogierów 3 letnich i starszych (Liski 2004) ogiera Cedrus, ojca wielu matek o dużej urodzie i efektownych chodach podstawowych,
  • ponadto mającego już dużą popularność wśród hodowców, litewskiej hodowli ogiera Emis,
  • oraz Ajbeka czempiona ZT , ojca ogiera Bossier, który wygrał I ZT dla ogierów w  Galinach  a w następnym roku był VI w MPMK w Ujeżdżeniu, a w tym roku zakwalifikował się do Mistrzostw Świata Młodych Koni w WKKW oraz klaczy Jasiołki, która dobrze pokazała się na II Międzynarodowym Czempionacie Trakeńskim , sprzedana późnej  do Finlandii zajęła II miejsce w Fińskim Czempionacie Trakeńskim. Po ogierze tym pochodzi również klacz Dewiza ? czempionka ZT w Starogardzie Gd 2009, oraz ogiera Korynt, który zakwalifikował się na tegoroczny Körung w Neumünster.
    (http://www.trakeny.pl/index.php?strona=Ajbek)

Podsumowując te bardzo skrócone wywody dotyczące tegorocznego przeglądu hodowlanego można stwierdzić, iż w chwili obecnej hodowcy koni trakeńskich mają do dyspozycji przy wyborze ogiera dla swoich klaczy, grupę wartościowych reproduktorów, posiadający duży potencjał genetyczny. Wskazane wydaję się szerokie użycie, tych ogierów i kojarzenie ich z jak najlepszymi matkami, bowiem hodowla opiera się na matkach i nawet najlepszy ogier nie pomoże zbyt wiele, jeżeli materiał żeński będzie kiepskiej jakości. Właściciele ogierów również powinni pomyśleć o lepszej reklamie swoich rozpłodników i ich sprawdzeniu w sporcie jeździeckim, bowiem bez takiej pozytywnej (mam nadzieję) promocji konie te mogą przegrać konkurencję z ogierami niemieckimi, czy litewskimi, które, jak pokazują pewne przykłady, niekoniecznie dobrze łączą się z ?polskimi rodowodami? naszych klaczy, ale ze względu na pożądany typ znajdują uznanie wśród hodowców.

Wyniki     Protokół-Przegląd  Hodowalny  2010 doc

Życząc sukcesów hodowlanych i trafnych wyborów zakończę znaną skądinąd maksymą

?Tylko najlepsze jest wystarczająco dobre by użyć to w hodowli?

autor tekstu:  dr  Janusz Wejer

3 Odpowiedzi do Kilka refleksji na temat Przeglądu Hodowlanego 2010

  1. Ktoś pisze:

    a autor to jakiś tego to jest i czemu ta szara czcionka jest taka popularna. Już całkiem można stracić oczy przy czytaniu tego tekstu.

  2. ktoś pisze:

    Adminie popraw jeszcze ten kawałek tekstu co jest na szaro bo słabo czytelny

  3. Życzliwy pisze:

    Przyłączam się do uwag Ktosia. No i autor się odnalazł :))). Można się z gościem nie zgadzać albo zgadzać, ale dobrze wiedzieć, kto jest autorem

Dodaj komentarz




*

Polecane artykuły


F

@2010 trakeny.info - Oficjalna Strona Hodowców i Miłośników Rasy Trakeńskiej.
Kopiowanie lub rozpowszechnianie jakiejkolwiek części serwisu (grafiki czy tekstów) bez zgody właścicieli jest całkowicie zabronione i narusza prawa autorskie.
Projekt graficzny i wykonanie: www.aurorastudio.eu